Komisyon Üyeleri Konya Şeker’in Tesislerini de Gezdi

Komisyon Üyeleri Konya Şeker’in Tesislerini de Gezdi

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeleri Karaman programını tamamlamalarının ardından Konya’ya geçti ve ziyaret programlarını Çumra Şeker Entegre Tesislerinde yaptıkları inceleme gezisi ile sürdürdü.

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Tesisler hakkında komisyon üyelerine bilgi verdi.

Komisyonun Çumra Şeker’de gerçekleştirdiği incelemede kurulan entegre sistem hakkında Komisyon üyelerine detaylı bilgiler veren Başkan Recep Konuk; “Burası, bir entegre tesis. Bu tesis Türkiye’de ilk ve tek. Bu tesis bölgede şeker pancarı üretimini arttırmak için kuruldu. Pancardan ne yaparsınız şeker. Bu tesis bunla yetinmeyen bir tesis. Pancarı son gramına kadar işleyen, işlediği pancardan çıkan şekeri de rafa ulaşacak mamul ürün haline gelene kadar bırakmayan bir tesis. Pancardan şekeri aldıktan sonra çıkan yan ürünleri de ekonomik değeri daha yüksek ürüne dönüştürmeden bırakmayan bir tesis. Mesela pancarı işlediniz iki tane yan ürün çıkar pancardan biri küspe diğeri melas. Küspe kaba yem olarak kullanılır. Biz diğer yan ürün melası ise suyunun suyundan bile faydalanana kadar işliyoruz. Önce melastan etanol elde ediyoruz. Etanolü üretirken fermantasyon sırasında havaya karbondioksit çıkıyor. Bu karbondioksiti havaya salmıyoruz. Onu tutup sıvı karbondioksit haline getiriyoruz. Bu karbondioksiti sıvılaştırdıktan sonra serada kullanıyoruz aynı zamanda kuru buz elde ediyoruz. Etanolden sonra altta kalan şilempeden organik gübre elde ediyoruz. Yani bu kampüsün kapısından traktör kasasında giren pancardan onlarca ürün elde ediyoruz. Neyle? Akılla ve entegre tesis yaklaşımı ile. Çumra Tesisleri, beşinci sınıf tarım arazisine kurulmuştur. Burası kurulmadan önce üzerinde ot bitmeyen bir yerdi. Burası Türkiye’ye katma değer üretiyor ve çiftçilerin malı. Üreticilere ait. Katma değerinden de en çok üreticiler faydalanır. Biz kurduğumuz sıfır atık, sıfır yan ürün prensibini esas alan entegre sistemle işletme verimliliğimizi arttırıyoruz ve yan ürünleri katma değerli hale getirmenin yanı sıra, şekeri de mamul ürün haline getirip şeker üzerinden oluşacak katma değerin de bu ekonomik zincirde kalmasını sağlayarak üretici ortaklarımıza şeker pancarı ve diğer tarımsal ürünlerde Türkiye ortalamasının üzerinde ürün bedeli ödeyebiliyor, üretim sürecinde avans ödemeleri ile üreticiyi desteksiz bırakmıyoruz.  Sıvı Şeker Fabrikası Türkiye’de ilk, özellikle nişasta bazlı şeker üreticilerinin Türkiye’deki tekelini kırmak adına yapılmıştır. İşin özü bizim kurduğumuz sistemde atık mantığı yoktur, bir fabrikada oluşan atık, bir başka fabrikanın hammaddesini oluşturur, oralarda birikenler de çiftçinin refahının teminatı olur” dedi.

Gerçekleştirdikleri inceleme ziyareti sonunda Çumra Şeker’de bulunan anı defterine düşüncelerini yazan Komisyon Üyeleri, “Torku Entegre Tesislerini, TBMM Tarım Komisyonu Üyeleri olarak 21 - 22 Ekim’de Komisyon Başkanı Sayın Recep Konuk Beyefendinin daveti üzerine gelip, görüp, inceleyip, bilgiler aldık. Ülkemizin gelişen ve değişen dünyada doğru üretimden, sağlıklı gıdaya dönüşümünde çok önemli mesafeler aldığını, son teknolojinin kullanıldığını gördük. Ülkemizin her noktasında böyle başarılı kooperatifleri görmek dileğiyle, teşekkürler Sayın Konuk ve Ekibi” ifadelerini yazıp anı defterini tek tek imzaladılar.

Ziyaretlerinin birinci günü akşamında Sema Gösterisine katılan Komisyon üyeleri, programın ikinci gününde ise Konya Şeker’in Aslım Çiftliği ile Panagro Et ve Süt Entegre Tesislerini gezdi. Ülkemizin et ve süt sektörünün can damarı olan Panagro’nun modern üretim sisteminden etkilenen milletvekilleri, Türkiye’nin et ve süt üretiminin sürdürülebilirliği için Konya Şeker’in kurmuş olduğu sistemin bütün Türkiye’ye örnek olması gerektiğini ifade ettiler.  Program ile ilgili bir değerlendirme yapan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “iki günlük bir programdı, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyelerimiz Karaman ve Konya’da çeşitli temaslarda bulundu, Torku Çumra Kampüsümüzdeki tesisleri gezdiler, Panagro ve Aslım Çiftliğimizde incelemelerde bulundular. Her partiden milletvekilimiz bu geziye iştirak etti. Verimli bir program oldu. Sahada hem Karaman’da hem Konya’da sektör temsilcileri ile bir araya geldiler. Tarım sektörü için rol model olabilecek bir canlı ve büyüyen bir organizasyonu hem gördüler hem de detayları sorup öğrenme imkânına sahip oldular. Bu inceleme gezisinden sonra Komisyon Üyelerimizin kafasında çok sayıda yeni fikir ve çözüm önerisinin oluşacağını biliyorum. Konya Şeker ziyaretinde tüm Komisyon Üyelerimiz el ve güç birliği yapılınca nelerin başarılabileceğini, sektörün önünde mesele olarak görülen birçok hususun kooperatifçilik marifetiyle nasıl kolayca aşılabileceğine vakıf oldular. Bu ziyareti önemli buluyorum,  buradaki hasbi gayreti gören farklı partilerden arkadaşlarımız sektörün meselelerin çözümünde aynı dil ve aynı hedefler konusunda mutabakatlarını daha da pekiştirdiler. Bunun Karaman’a, Konya’mıza, ülkemiz tarım sektörüne mutlaka olumlu katkısı olacaktır. Konya Şeker’in tesadüfü bir başarı olmadığı, disiplinle, sistemle büyüdüğünü görmek ve burada uygulanan sistemin bütün ülkemizdeki tarım ve gıda sektörüne örnek teşkil etmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Programa katılan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyelerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konya Şeker’in Panagro Et ve Süt Entegre Tesislerinde Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyelerine Konya tarımı ile ilgili bir sunum yaptı. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeleri programın son bölümünde ise Mevlana Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra hızlı trenle Konya’dan ayrıldılar.

1-(12).jpg

Kaynak:Karaman Habercisi - Karaman Haber Merkezi

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

Karaman Habercisi olarak Karaman, Konya, Aksaray, Niğde gibi bölge illerinden haberler yayınlıyoruz. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Karaman Haber | Konya Haber| Aksaray Haber| Niğde Haber